Korsan taksi hakkında merak ettikleriniz

Korsan taksi cezası ne kadar ?

Korsan taksi hakkında, Her ne kadar Karayolları Trafik Kanunun da ceza miktarları belirtilmiş olsa da bu rakamlar güncel olmayıp her yıl belirli oranlarda artırılarak güncellenmektedir. 2023 yılı itibariyle Ek 2/3-a korsan taksi idari para cezası tutarı 20.342 TL olarak uygulanmaktadır.

Korsan taksi yasal mı ?

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’ nun Ek 2/3 maddesi uyarınca (korsan taksi) izin ve ruhsat almadan yolcu taşımanın cezası düzenlenmiştir.
Bu durumda hem fiili işleyen kişiye para cezası uygulanacak hem de araç trafikten men edilecektir.

Korsan taksi hangi suç ?

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda korsan taksi faaliyeti olarak tabir edilen; izin ve ruhsat almadan yolcu taşımanın cezası düzenlenmiştir. Bu durumda; kanun hükümleri uyarınca; hem fiili işleyen kişiye para cezası uygulanacak hem de araç trafikten men edilecektir.

İstanbul Kırmızı taksi nedir ?

Yeni tip tepe lambaları, taksi boş olduğunda yeşil, dolu olduğunda kırmızı, rezerve olduğunda ise turuncu renkte yanacak.

Ayrıca tepe lambalarına konulacak sensörler sayesinde sıcaklık, nem, gürültü, hava kalitesi, trafik yoğunluğu gibi veriler toplanabilecek. Bu bilgiler derlenerek yolculara sunulabilecek.

Korsan taksi ucuz mu ?

Korsan taksiciler yüzde 50 indirimli yolcu taşıyorlar

Korsan taksiyi tercih eden müşterilerin birinci nedeni diğer resmi taksilerden daha ucuz olmalarıdır. Bu yüzden tercih ediliyor. Korsan taksiler dönüşte de yolcu aldıkları için yüzde 50 indirimli yolcu taşıyorlar, iki taraf için de uyguna geliyor.

Korsan taksi sicile işler mi ?

Hayır ceza ehliyete yazılmaktadır. Yolcuya da idari para cezası verilmektedir bu da sicile işlemez.

Korsan taksi çağırmak suç mu ?

Korsan taksicilik yapmak suç mu ?
Korsan taksici olmak kadar korsan taksi ile yolculuk yapmakta bir suçtur. Korsan taksi yakalandığında içinde yolcu varsa hem sürücüye hem arabaya bunun yanı sıra araç sürücüye değilse bir de araç sahibine ve korsan taksi içinde bulunan yolcuya ceza kesilmektedir.

Korsan taksiden bağlanan araç nasıl alınır ?

6.6 Ek 2/3-a Korsan taksiden bağlanan araç nasıl alınır? Korsandan bağlanan aracı çıkarmak 2023. Korsandan bağlanan aracı çıkarmak için 60 günlük süre içerisinde İdare mahkemesine yürütmeyi durdurma talepli olarak iptal davası açılması gerekmektedir.

Korsan taksi araba kaç gün bağlanır?

Araç 60 gün boyunca trafikten men edilmektedir. Aracın EK-2/3 maddesi uyarınca bağlanması halinde, araç sahibi İdare Mahkemesi’nde dava açmalıdır. Dava açma süresi aracın trafikten men edildiği tarihten itibaren 60 gün olarak kabul edilmiştir.

Korsan taksi cezasını ödenmezse ne olur ?

Trafik cezası ödeme süresi yasal olarak tebliğ tarihinden itibaren 30 gündür. 30 gün içinde trafik cezası ödenmezse zaman aşımına girer ve her ay için %5 faiz uygulanır.

Korsan taksi neden kullanılır ?

İnsanlar Neden Korsan Taksiyi Tercih Ediyor ? İnsanlar korsan taksiyi diğer taksilere nazaran daha uygun fiyatlı olduğu için tercih etmektedir. Uygun fiyata kaliteli hizmet veren korsan taksiler sunduğu konforlu hizmet dolayısıyla insanlar tarafından tercih edilmektedir.

Korsan taksi nasıl olunur?

Korsan Taksicilik vergi levhası olmadan ve çalışma izni olmadan yapılır. Aracı ve ehliyeti olan pek çok kimse korsan taksicilik yapabilir. Ancak korsan taksicilik yapmak için kişilerin tecrübeli şoför olmaları gerekir.

Korsan taksi günlük ne kadar kazanıyor ?

Korsan taksi ‘de Günlük kazanç şofürun bağlı olduğu durağın tanınma oranı, istanbul trafiği, şoförün sürüş tecrübesi ve bulunduğu şehrin yolarına hakim olma tecrübesine göre değişir.

Aynı gün iki defa trafik cezası olur mu?

Nitekim, ilgili ceza gerek anayasada bulunan gerekse diğer kanunlarda bulunan evrensel hukuk ilkesi olan “Non bis in idem” ilkesini ihlal etmiştir. Kişinin, aynı eylemden dolayı iki kere cezalandırılamayacağı Anayasamızla güvence altına alınmıştır.

T.C. YARGITAY CEZA KURULU
Essas : 2018/310
Karar : 2018/62
Tarih : 05.02.2019

Kişi işlediği bir fiil ile birde fazla farklı suçun oluşmasına neden olabilir; ancak non bis in idem kuralı gereğince bir fiilden dolayı ancak bir defa cezalandırılabilir.
İş bu nedenlerle usul ve yasa aykırı bu cezanın iptalini talep etmek zaruri hale gelmştir.

Korsan taksi araba kaç gün bağlanır ?

Araç 60 gün boyunca trafikten men edilmektedir. Aracın EK-2/3 maddesi uyarınca bağlanması halinde, araç sahibi İdare Mahkemesi’nde dava açmalıdır. Dava açma süresi aracın trafikten men edildiği tarihten itibaren 60 gün olarak kabul edilmiştir.

Korsan Taksi istanbul 7/24 taksi hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak için

BİZE ULAŞIN